Opis
Brancin je jedna od najplemenitijih vrsta bele ribe. Brancin je grabžljivac koji se najčešće može pronaći kako lovi uz obalu. Čvrste je građe i robustan, izdužene i elegantne linije tela. Pliva vrlo brzo i važi za izuzetno inteligentnu ribu. O njegovoj grabljivoj prirodi svedoči i koren imena lubin, koji dolazi iz latinske reči lupus za vuka.
Rasprostranjenost:
Nalazimo ga uzduž čitave jadranske obale i sredozemnog mora i to na svakoj vrsti dna, u mutnom, kamenom i bistrom, slanom moru. Najčešće ga pronalazimo oko ušća reka i uvala gde se oseća prisustvo slatke vode iz podmorskih izvora. Nalazi se u blizini obale, pretežno na malim dubinama od 2 do 5 metara, iako zna zaći i do 80 metara u dubinu. Zalazi i duboko u rečne tokove. Vrlo je grabežljiv, radoznao i proždrljiv.
Način života i ishrana:
Hrani se svim i svačim i nije nimalo izbirljiv. Po prirodi je mesožder i najrađe jede kozice, mlade ciple, jeguljice, gavune i olige. Ali ako je nestašica uobičajene hrane, brancin će posegnuti i za algama. Isto tako je poznat kao vrlo lukava i oprezna riba. Živi u malim grupama ili pojedinačno. U vreme mrešćenja skuplja se u jata. Mresti se krajem jeseni i u prvoj polovini zime.
Nutritivna vrednost:
Meso mu je odličnog ukusa i vrlo je traženo. Od njega se može dobiti dobra riblja čorba. Priređuje se pečen ili kuvan. Osim u Jadranskom moru, staništa brancina nalaze se uz čitavu obalu Mediterana do istočnih obala Atlantika i sve do obala Severnog i Baltičkog mora. Posebno je čest uz obale Engleske i Irske. Danas se brancin uzgaja u ribnjacima.